Linear Voice Coil  Motor, LVCM-051-089-05
Technical specifications and dimensions for LVCM-051-089-05
Linear Voice Coil Motor
item #:  LVCM-051-089-05
Availability:  Will ship within three days
DC Linear Motor, Tubular, 2.00" (51 mm) DIA X 3.50" (89 mm) L
Unit Price:
Prices for larger quantities may be obtained by contacting us or by clicking the RFQ below.
Larger quantities not listed here or special requirements
Special Comments
All Values at 25°C
Intermittent Force at 10% Duty Cycle = 17.5 lb (77.7 N)
Continuous Force = 5.5 lb (24.6 N)
Force Constant = 2.2 lb/A (9.8 N/A)
Back EMF Constant = 0.25 V/IN/S (9.8 V/M/S)
Stroke = 2.75 IN (69.9 mm)
Coil Clearance Per Side = 0.015 IN (0.38 mm)
Coil Assembly Mass = 6.8 Oz (194 GR)
Body Mass = 39.5 Oz (1120 GR)
Coil Resistance = 6.0 Ohms
Coil Inductance at 1000 Hz = 2.7 mH
Maximum Continuous Power = 40.0 W