Linear Voice Coil  Motor, LVCM-025-022-01
Technical specifications and dimensions for LVCM-025-022-01
Linear Voice Coil Motor
item #:  LVCM-025-022-01
Availability:  Will ship within three days
DC Linear Motor with Imperial Threads, Tubular, 1.00" (25 mm) DIA X 0.875" (22 mm) L
Unit Price:
Prices for larger quantities may be obtained by contacting us or by clicking the RFQ below.
Larger quantities not listed here or special requirements
Special Comments
All Values at 25°C
Intermittent Force at 10% Duty Cycle = 53.5 Oz (14.9 N)
Continuous Force = 16.9 Oz (4.7 N)
Force Constant = 11.1 Oz/A (3.1 N/A)
Back EMF Constant = .078 V/IN/S (3.1 V/M/S)
Stroke = 0.375 IN (9.5 mm)
Coil Clearance Per Side = 0.015 IN (0.38 mm)
Coil Assembly Mass = 0.7 Oz (20 GR)
Body Mass = 2.2 Oz (62 GR)
Coil Resistance = 3.4 Ohms
Coil Inductance at 120 Hz = 1.5 mH
Maximum Continuous Power = 8.0 W